Feeds:
Inlägg
Kommentarer

Archive for the ‘Auktioner’ Category

Nu byter Auktionskompaniet namn till Bukowskis Market. Den nya imagen ser bra ut!

Däremot vet jag inte om det är bra eller dåligt med den nu starkare kopplingen mellan de enklare stadsauktionerna och namnet Bukowskis.

Bukowskis Market.

Read Full Post »

Yves Klein IKB 64

Yves Klein, IKB 64, såld för 9 500 000 kr.

I dagens dystra lågkonjunktur gjorde af Buréns privata konstsamling succé under klubban på Stokholms auktionsverk den 11:e mars, trots lågkonjunkturen! En bidragande orsak till höga priser kan mycket väl vara den låga svenska kronan i kombination med ett internationellt intresse för flera av auktionens verk.

Eva af Burén, som skapat samlingen, var gallerist och kom på så vis tidigt över konstverk av numer världskända konstnärer. I sin samling kunde hon stoltsera med namn som Marcel Duchamp, Lucio Fontana och Jean Tinguely, vars verk nu klubbades för miljonbelopp. Dyrast var Yves Kleins verk IKB 64 som såldes för9,5 milj kr. (mer…)

Read Full Post »

Dahlins sekretär

Nils Dahlins rokokosekretär satte nytt rekord idag och blev dyraste svenska möbeln genom tiderna, när den såldes på Uppsala auktionskammare. Knut Knutsson måste hoppa utav glädje! Utropet var sagt rätt högt på 6-9 milj men drog iväg till det slutliga 15,2 milj kr.

Två matchande möbler av Dahlin med kinesiserande lackpaneler är kända, dessa var i kunglig ägo och står idag på Tullgarns slott. På auktionens sekretär var det exportförbud, den stannar därför också i Sverige. Inför med försäljningen gjorde Uppsala auktionskammare bra efterforskningar som presenteras i en egen liten katalog, tillgänglig som pdf.

Det tidigare rekordet innehades av Georg Haupt med den sk ”Sachska byrån” tillverkad 1778, som såldes på Bukowskis för 12,2 milj. (mer…)

Read Full Post »

Georg Haupt var mycket uppskattad redan under sin samtid, inte minst av kungen Gustav III som gav honom många uppdrag. Ett av dessa är byrån som kungen beställde till sin nyfödde son, hertigen av Småland. Inte minst de höga priserna på vårens auktioner, visar att Haupts arbete efter mer än 200 år, fortfarande är mycket uppskattat.

Bukowskis Haupt

Hertigen av Smålands byrå som Haupt gjorde 1782, såldes för några dagar sedan på Bukowskis internationella för 5,2 milj kr. Läs mer i den katalog om byrån och Haupt som bukowskis låtit göra. priset är det högsta som betalats för en Haupt sedan 80-talets glada dagar, och är därmed ett rekord.

Auktionsverket Haupt

Ännu en gustaviansk byrå av Haupt, såld på Stockholms Auktionsverk nu i vår för 2 milj kr. Priset hamnade något under det förväntade som var 2,5-3 milj kr. (mer…)

Read Full Post »

Smörask herdeSmörask herdinna

Marieberg porslinsfabrik var på sin tid landets största. Fabriken startades 1758 av Fredrik I:s tandläkare, Erenreich, som ett led i att på merkantilistiskt manér stoppa importen från Kina och starta en inhemsk tillverkning. Då bruksvaror kunde importeras billigt från kina, kom Marieberg att inrikta sig på lyxvaror. Eftersom Marieberg märkte sina produkter väl och bara existerade i 30 år, är det ett tacksamt samlarområde.

Kaninvaser på auktionsverketUrna på auktionsverket

Dessa två sorters potpourriurnor kommer från den senare delen av Mariebergs produktion, när nyklassicismen börjar synas i former och färger.

(klicka för att se alla bilder och läsa hela artikeln) (mer…)

Read Full Post »

Bordspendyl auktionsverket

Auktionsverket har två lite udda bordspendyler med små seglande skepp, varav den ovan är vackrast. Klippformationen och de vilda vågorna utgör en fin kontrast mot den överdådigt dekorerade basen med förgyllda delfiner och ornament. En pjäs med spänning och som roar. Vart är skeppet på väg, och hur gick det? Budgivningen gick ganska bra och gick i hamn på 65.000 kr (60.000-80.000). Därmed seglade uret om sin billigare bror som förblev osåld.

Bordspendyl på Uppsala auktionskammare

bordspendyl, detalj

Vårens riktiga höjdare var däremot den här pendylen ovan som finns på Uppsala Auktionskammare. Det här är klockan som har allt: arkitektur, soldater, troféer och, inte minst, ett kärlekspar! (mer…)

Read Full Post »

1700-tals porr

Till en början ser dosan ut som en vanlig liten snusdosa med små romantiska motiv föreställande promenerande kärlekspar. Delar man på locket så hittar man den gömda historien om vad sällskapet egentligen gör när de kommit hem, vad rokokons damer hade på sig under kjolarna och vilka fantasier 1700-tals mannen hade. (mer…)

Read Full Post »

Eldhundar

Bukowskis

Hos Bukowskis väntar dessa två rytande, gyllene lejon på en ny eldstad att vakta. De är gjorda i Paris vid 1800-talets slut av Bouhon Feres. Feres specialité var eldstäder dekorerade med brons, och tillbehör som de här eldhundarna. Utrop: 30.000-50.000 kr.

Eugen av Savojen till hästVoltaier Rousseau

Stockholms auktionsverkt

Hos Auktionsverket hittade jag dessa små dekorativa skulpturer. Till vänster en ryttarstaty av Eugen av Savoyen som hade en avgörande roll i krigen mot Osmanska riket (nu: Turkiet) och även kallas ”Väster landets räddare”. Den är gjuten i brons och står på en sockel av marmor. På sockeln sitter den habsburgska dubbelörnen och under hästens hovar ligger sönderslagna osmanska attribut. Originalet av von Fernkorn är i betydligt större skala och står på Heldenplatz i Wien. Utropet är 30.000-35.000 kr.

De två små herrarna till höger är inga mindre än filosoferna Francois Voltaire och Jean-Jacques Rousseau. Vad hade upplysningen varit utan dessa två herrar? Har förmodligen prytt sin plats i ett bibliotek och fungerar om inte annars utmärkt som sk conversation pieces. De är drygt en halvmeter och förväntas inbringa 20.000-25.000 kr.

Read Full Post »

Carl Milles, SolglitterPer Hasselberg, Grodan

Bukowskis

Hos Bukowskis finns en av de viktigare svenska skulpturerna till salu, Solglitter av Carl Milles. Najaden i brons som rider på en delfin var den skulptur som Milles själv var mest nöjd med. Till skillnad från många av Milles skulpturer är Solglitter inte bara vacker utan full av liv och rörelse. Skulpturen är gjuten i brons, 80 cm hög och har ett utrop på 800.000-1.000.000 kr.

Den nakna lilla flickan ovan till höger kallas Grodan och är gjord av Per Hasselberg. Runt förra sekelskiftet var hasselbergs skulpturer mycket populära, bl.a. tillverkades de som parianfigurer hos Gustavsberg. Den här stilen brukar betecknas som parisisk salongsskulptur. Det har diskuterats varifrån statyns namn kommer. En verison är att den kallas grodan efter flickans ställning och den lilla grodan strax nedanför henne. En annan förklaring är att det franska ordet för groda, Grenouille, också är ett slang för prostituerad. I Björns trädgård, precis vid tunnelbanenedgången, finns en variant i brons. Auktionens exemplar är mindre (30 cm) och utfört i alabaster. Utropet är 15.000-20.000 kr, vilket jag tycker är förhållandevis prisvärt.

Zorn, AlmaEldh, Sittande flicka

Stockholms auktionsverkt

Zorn var inte bara målare och etsare, han kunde skulptera också! Statyetten av Alma arbetade han med i flera år och brukade själv kalla henne för vackra Alma. Vacker, men kanske lite stel. Med utropet 80.000-100.000 kr, borde hon inte ha några problem att hitta en ny karl.

Carl Eldh, som på sin tid var bland de mest framgångsrika skulptörerna reste som så många andra till Paris. När han återvände till Sverige, var den här flickan sittandes på stenen den första skulpturen han gjorde. Är du intresserad börjar budgivningen vid utropet 15.000-20.000 kr.

Per Hasselberg, Näckrosen

Uppsala auktionskammare

Ytterligare en skulptur av Per Hasselberg, Näckrosen, finns hos Uppsala auktionskammare. En naken kvinna ligger fasthållen och trollhuvuden i skummet tittar upp på henne. Det sägs att skulptören brukade sjunga oanständiga visor när han gjorde näckrosen. Enligt uppgift ska det här exemplaret ha tillhört Carl larsson. Utropspriset för den 26 cm långa skulpturen är 30.000-35.000 kr.

Foto: Respektive auktionshus

Read Full Post »

Auktionsverkets finaste Roslin

Både Bukowskis och Auktionsverket har Roslin som ett av paradnummren i konstavdelningen. Hos auktionsverket, finns det t.o.m. två verk.

Få svenska konstnärer har lyckats slå igenom så i Paris som Roslin gjorde. Framför allt är det stoffmåleriet, dvs återgivningen av material som siden och dammiga peruker, som gjort Roslin berömd. Det verkar som om Nationalmuseums stora utställning lockat fram ett och annat verk ut på marknaden.

Säsongens vackraste porträtt är, enligt mig, porträttet ovan som finns hos Auktionsveket, och föreställer ”Comtesse de Bonneval, née Biron,” målat 1758. På 1700-talet fanns en trend med turkiska kläder och föremål vilket vi ser i den här tavlan på klänningen och den turkiska mattan i bakgrunden. Det är dessutom vårens dyraste med ett utrop på 800.000-1,2 milj. kr.

La marquise de Becdelievre - bukowskis

Alexander Roslin, porträttets mästare

(mer…)

Read Full Post »

Older Posts »